It's funny... I just stumbled across these for the first time last night on the Provident Web site. I had no idea that they sold prepared meals. So your timing is perfect.
I can't vouch for them in any way. But you are clearly paying a premium for the fact that they are "prepared" meals. Being able to just add hot water is great. But costly. I can't find anything on their web site about nutrition information. But I would guess that these meals cost as much as six times more than going out and buying the equivalent number of calories in rice, beans, and wheat from someplace like the LDS online store. If anyone can post nutrition information I'd be grateful.
To try and put it in perspective, the 240 serving kit of Wise Foods (Provident Metals) sells for $435. If we assume a generous 500 calories per serving (which could be high), that comes out to 120,000 calories or about 275 calories per dollar spent. In contrast, the Starter Kit sold by LDS has 44,800 calories of rice, wheat, beans, and oats for as little as $28. This comes out to 1600 calories per dollar. That makes the LDS calories almost 1/6th the cost of the Wise products.
HOWEVER, keep in mind that it also doesn't have to be an either-or situation. It makes sense to buy some prepared meals that taste good that you can fix without much trouble as well as some bulk cans of grains. Having to spend a bunch of time cooking raw wheat, rice, and oats can be very disheartening. Being able to have multiple, pre-prepared, tasty alternatives would certainly go a long way toward maintaining morale in an emergency situation.
So I'm very curious to learn what others have to say about these meals.
