Well, according to the InterNet (and we know anything and everything on the Internet is true) during the 1880-1914 period the U.S. official gold price was $20.67 per ounce.![]()
& in 1914 a loaf of bread from a bakery was roughly 5 cents.
and the average weekly earnings were $10.92
so $20.67 per ounce was good, being worth almost 2 weeks wages