13 sterling spoons !!!!!!!!!!

strickman

Bronze Member
Joined
Jan 27, 2008
Messages
1,865
Reaction score
115
Golden Thread
0
Location
Villa Rica georgia
Detector(s) used
gold bug pro,garret,whites,tesoro,bounty-hunter,,.....
Primary Interest:
All Treasure Hunting
i just bought about 40 silver spoons from a salvation army for that same reason how do i know if its silver or just silver plated
 

they will usually be stamped sterling.sometimes they are antique so there is an added bonus,still worth the silver price and x-tra for antique .always consider that before scrapping. :thumbsup:
 

sterling bends a lot easier then plated ones.
 

Sky_Warrior said:
i just bought about 40 silver spoons from a salvation army for that same reason how do i know if its silver or just silver plated
Sterling silver spoons will either be marked sterling ster stg 925 925/1000 950 950/1000 plated will either have plate somewhere on the back silverplate triple plated etc.. or A1 sometimes it won't even mention if it's plated or not..then unless it is a super old peice it will be plated
 

Just curious, what would a refiner, coin dealer, or other buyer pay per gram for sterling items?
 

I live in Central Maine, and at the jeweler in town Farmington, I was quoted 8.00 per ounce last week. Needless to say I didn't bite. Fee-bay still beats that price. Happy hunting out there. T.
 

If my math is correct, about 31 grams per troy ounce, that is only $.26 per gram. Real value based on spot of $17.71
is $17.71 / 31= $.57 per gram. I guess .925 comes into play, but I think there must be better offers. I am new at this so I may need some educating. FORTUNE FAVORS THE EDUCATED MIND!!
 

He explained to me that the silver refining is more expensive and the market was different from gold. I wasn't listening at that point, he lost me at less than 50 cents on the dollar for his spot offer and I think he knew it as he tailed off about the same time my ears turned off. LOL I probably should have given a real listen so I would be better educated. I should probably also mention this same jeweler has given me very fair, once I believe even over spot price on gold or my math was faulty when I walked into the place. T.
 

jnkhntr said:
If my math is correct, about 31 grams per troy ounce, that is only $.26 per gram. Real value based on spot of $17.71
is $17.71 / 31= $.57 per gram. I guess .925 comes into play, but I think there must be better offers. I am new at this so I may need some educating. FORTUNE FAVORS THE EDUCATED MIND!!
Yes, you are right. My day job is a bean counter so I always extend a decimal point or two. :(

1 troy ounce = 31.1 grams or 20 DWT (pennyweight - which some people use)

so 1 oz at $17.71 = .569¢ per gram of fine (999) silver
to find out sterling multiply by .925 = .526¢ per gram

tford, my refinery charges 10% commission on silver so you would get .47¢ per gram. Remember a lot of silver makers do cheat so sterling could really be .900 or even .875 A lot of marked gold that I buy is almost always one half karat under the mark. (and by law that is OK so they take advantage of it)
 

Is there good money in finding silver and selling it to refineries? Is there benefits in keeping antique sterling silver and selling it on ebay if its a specific brand, say if you just found a spoon but didn't have all the pieces in a set? I am just curious if this is something I can get into. I could always use extra money!
 

Top Member Reactions

Users who are viewing this thread

Back
Top Bottom