Great chart, but it's inaccurate in a major way. The chart lets you know that, for instance, a loaf of bread that cost 10 cents in 1933 now costs $1.83. But we have to work longer to buy that bread now because in 1933 there were no federal, state, local, social security or sales taxes on an individual level in most cases. If the chart was in NET purchasing power, it would be a lot more accurate.
I had to write out "cents" because the original symbol has been omitted from the qwerty keyboard!
now costs $1.83.
Exactly! That's why these inflation calculators, which is where I got the $1.83, don't mean squat.Where do you grocery shop,its about 3 to almost 5 bucks a loaf here![]()
So when was that RJ, 1932?Let it keep going downI bought all mine when it was $4.20 an ounce.Let it drop,i'll just buy some more.
So when was that RJ, 1932?